infinIT-netværkets interessegruppe for Usability og Interaktionsdesign inviterer til temadag om usability-evaluering i softwareudvikling.
På temadagen ser vi nærmere på, hvordan du kommer godt fra start, når du skal designe din hjemmeside eller din mobilapplikation og hvilke usability-værktøjer, der kan hjælpe dig i den rigtige retning.
Dagens arrangement bliver ét ud af en række på 4 arrangementer, hvor vi kommer hele vejen rundt om interaktionsdesign og usability i praksis. Hver gang vil der være mulighed for at melde sig i to spor, et til mobil og et til web.
Kom og hør, hvad der skal til, for at du kan trimme din forretning og ramme dine brugere, der hvor de er.
16. sept. får du indblik i:
- Hvilke metoder og værktøjer du skal bruge til at sikre god usability
- Usability-evaluering i praksis
- To virksomheders bud på, hvad du skal være opmærksom på, når du vil indføre usability-aktiviteter i din virksomhed
Læs hele programmet og tilmeld dig på www.infinit.dk.
Tilmeldingsfrist: onsdag den 8. september 2010.
OBS! Der er 35 pladser med tilmelding efter først-til-mølle-princippet.