Omgangen med borgernes og virksomhedernes data er alt for lemfældig. Der sker alt for mange utilsigtede fejl. Ikke med vilje, men fordi systemerne ikke er gode nok. Vi sætter elektroniske fingeraftryk og fodspor overalt, hvor vi færdes. Ofte ved vi ikke, at det sker, og vi ved ikke hvem der bruger oplysningerne - og til hvad.
Vil du gerne blive klogere på, hvordan bedre design af IT-systemer kan beskytte virksomhedernes og borgernes privatliv og tilmed blive en god forretning? Så deltag i konferencen mandag den 11. maj kl. 9.30-15.00 på Teknologisk Institut og bliv inspireret af nogle af de fremmeste eksperter på området.
Undgå misbrug af oplysninger
Fortrolige eller personlige oplysninger lækkes ved uheld. De stjæles eller sælges uden forudgående accept. Identitetstyveri, industrispionage og miskreditering. Hvem passer på oplysningerne og privatlivet? Som borger og virksomhed kan du aldrig føle dig sikker.
Men behøver det være sådan? Kan teknologi designes, så vi kan kommunikere frit uden at frygte uheld eller misbrug? Hvordan kan vi som virksomhed og borger opnå sikkerhed, tryghed og værne om vores privatliv - og oven i købet skabe større værdi for borgerne og samfundet? Og kan det ligefrem blive en god forretning for Danmark?
Eksperterne giver hver sit bud på fremtidens teknologiske design af privatlivet. For teknologi er ikke neutral. De værdier, vi bygger samfundet på, kan understøttes eller modarbejdes af de teknologiske løsninger, vi anvender.
Bliv inspireret af de fremmeste eksperter
Mød blandt andre de to ivrige samfundsdebattører Søren Duus Østergaard og Lene Andersen. De diskuterer det aktuelle dilemma mellem sikkerhed og privatliv og kommer ind på, hvad privatliv egentlig er, og hvorfor det er vigtigt at beskytte.
Hør også vicedirektør Birgitte Kofod Olsen og chefkonsulent Henning Mortensen diskutere, om politik, jura og folkeret er det fundament, der sikrer retten til et privatliv. Begge sidder i IT-sikkerhedskomiteen i Ministeriet for Videnskab, Teknologi og udvikling.
Privacy by design. Yes we can! Den tekniske vinkel bliver dækket af Jan Camenisch og Stephan Engberg, der begge er respekterede for deres dybe indsigt i IKT-teknologi.
Endelig vil Dr. Gus Hosein spørge, om det er muligt at lave forretning på privacy. Hør om han også har svaret.
Tilmelding
Se hele programmet og tilmeld dig på www.pytmedprivatlivet.dk
Målgruppe
Konferencen er for alle der beskæftiger sig seriøst og professionelt med information og kommunikation: offentlige og private beslutningstagere, IT-professionelle, jurister, økonomer, politikere, journalister.