Moodles med Zach Mills og Jakob Fredslund
Jakob Fredslund blev bestilt til at bygge, programmere og styre en LEGO-robot til den amerikanske spillefilm
Raspberry Magic. LEGO-robotten hedder
Moodles og er en humanoid robot med en avanceret mimik. Dens ansigt kan bevæge mund og øjenbryn, så
Moodles kan vise følelser som glæde, vrede, overraskelse og skuffelse.
Jakob Fredslund har til daglig ikke meget med robotter og klodser at gøre. Men i forbindelse med sit ph.d.-studium, hvor han arbejdede med programmering af autonome robotter i regi af LEGO Lab på Datalogisk Institut, Aarhus Universitet, byggede han en anden LEGO-robot
Feelix, som kunne programmeres til at udtrykke enkle menneskelige følelser ved hjælp af sine læber og øjenbryn efter en psykologisk model for basale følelser. I et samarbejde med en spansk forsker blev der gennemført en række “genkendelsestests”, som blev indarbejdet i Jakobs ph.d.-afhandling.
Billeder og filmklip af
Feelix havde fundet vej til internettet, og det var dér, en uafhængig filminstruktør fra Hollywood faldt over den århusianske LEGO-robot. Filminstruktøren kontaktede Jakob Fredslund, for hun skulle bruge en robot, der kunne smile og se sur ud. Henvendelsen kom i foråret 2007, og i slutningen af 2008 tog Jakob Fredslund og hans robot til Oakland ved San Francisco for at deltage i 10 dages filmindspilning.
Filmen
Raspberry Magic handler om en 11-årig pige, der deltager i et science-projekt i skolen. Hendes projekt handler om at få hindbærplanter til at gro hurtigere via berøringsterapi, og i finalen er hun oppe imod en dreng, som har bygget en robot, der kan aflæse folks følelser. I filmen har
Moodles skiftet navn til Tomodachi. Et gennemgående tema i filmen er pigens forældres ægteskabelige problemer, og hun tror på, at hvis hun vinder konkurrencen, kommer hendes far tilbage til familien igen.
Jakob Fredslund fik tilsendt manuskriptet i god tid til at kunne modificere og programmere robotten hjemmefra, så den passede til instruktørens krav. Men selv om
Moodles så at sige var blevet grundigt instrueret på forhånd, blev den i vidt omfang fjernstyret af Jakob Fredslund, der bl.a. lå skjult fra kameraet under et bord.
Raspberry Magic har fået pæne anmeldelser og har været vist på adskillige mindre festivaler i USA og Tyskland i juli 2010 og vandt publikumsprisen på en af dem. Den kan nu ses som video-on-demand på bl.a.
amazon.com.
Se mere
Moodles.