Projektet undersøger potentialet i at udvikle interaktiv, målrettet og individuel tilpasset information til den kirurgiske elektive patientgruppe. Patienter der i en kort periode har brug for at være i kontakt med sundhedsvæsenet. Projektet er rettet mod den ”raske syge borger” med ortopædkirurgiske lidelser, f.eks. i knæ eller hofte, der skal i et planlagt udrednings-/behandlingsforløb på hospitalet. Formålet er at styrke borgerens adgang til sundhedsinformation i forbindelse med undersøgelse og eventuel behandling.
Optimering af patientforløb
På Ortopædkirurgisk Afdeling, Aarhus Universitetshospital arbejdes til stadighed med optimering af patientforløb både med hensyn til kvalitetsforbedring og rationalisering. Hvis afdelingen kan tilpasse information og vejledning til den enkelte patient med henblik på mestring og kortere indlæggelsestid, forudser afdelingen et sundhedsprofessionelt kvalitetsløft og en økonomisk gevinst. Afdelingen har i dag velbeskrevne patientforløb og et af deres indsatsområder har været patientinvolvering. Det er tanken, at patienten skal være en aktiv medspiller både før, under og efter operation på baggrund af information og vejledning.
Projektet vil skabe mulighed for at genbruge data og nedsætte risiko for fejl og dobbeltdokumentation. På længere sigt vil projektet arbejde i retning af en national implementering på baggrund af erfaringer med prototypen og integration med nuværende systemer.
(Foto: Michael Harder, Kommunikation, Aarhus Universitetshospital)
Projektet er finansieret af Region Midtjylland og EU via Caretech Innovation

Projektet er bl.a. finansieret af:
Det samlede projektbudget, fordelt på projektets partnere er: kr. 1.056.000,00
Ønsker du yderligere information om dette projekt kan du henvende dig til Thomas Hohn.
Ortopædkirurgisk Afdeling, Aarhus Universitetshospital skal sammen med Caretech Innovation og Capgemini undersøge eksisterende praksis for information og vejledning. Projektet vil udvikle prototyper af en personlig interaktiv hjemmeside på baggrund af etnografiske observationer, erfaringer og brugerinddragelse.
Prototyperne vil bestå en række legoklodser som kan bindes sammen til en samlet løsning. En af klodserne vil basere sig på Capgeminis webbooking løsning, som skal gøre det muligt for patienterne at ændre deres aftaler på hospitalet. I første omgang er der fokus på den kirurgiske patient, som skal have nyt knæ- eller hofteled.
Læs omtale af projektet i bladet Pulsen (s. 12-14):
http://np.netpublicator.com/netpublication/n32547756