PROJEKTSTATUS: Igangværende OPSTART: maj. 2010
IKT-baseret serviceinnovation i operationel service 
 
Projektet udvikler mobile dokumentations-, instruktions- og kommunikationsservices til operationel service, specielt facility management.

Både brancheforeninger og virksomheder i sektoren efterspørger mobilbårne services, der kan understøtte genkendelse af servicemedarbejderen enten ved elektronisk id, foto eller biometrisk genkendelse, plus dokumentation af udført arbejde i henhold til de krav, der indgår i serviceaftalen.

Desuden efterspørges services til instruktion af medarbejderne baseret på sted og opgave og tilpasset medarbejderes kvalifikationer og evt. sproglige begrænsninger.

Teknologiske cases med brugerinvolvering
Igennem en række teknologiske cases afprøver projektet mobile løsninger rettet mod dokumentation, instruktion og kommunikation og facility management. 
Ud over den teknologiske innovation udvikler de enkelte cases også forretningskoncepter og modeller for serviceinnovation i relation til de teknologier der anvendes i virksomheder inden for operationel service. 
Der udvikles ligeledes en videnbase over brugerbehov og -præferencer på baggrund af etnografiske brugerstudier udført i case-studierne samt i de virksomheder i værdikæden, som er knyttet til de enkelte cases.

Udvikling af ikt-løsninger der understøtter samarbejde
Der udvikles en platform for sådanne mobile services, ligesom der udvikles ikt-støtte, der knytter sig til udfordringerne vedr. kommunikation i operationelle servicevirksomheder med mange ansatte, stor hierarkisk forskel og mange forskellige lokationer.
Desuden udvikles servicefællesskaber for facility management, dvs. ikt-løsninger, der understøtter samarbejde og udveksling af informationer imellem operationelle servicevirksomheder, primært SMVer. 
Sideløbende med den teknologiske udvikling og afprøvning i realistisk omgivelse laves der brugerstudier og forretningsudvikling knyttet til de konkrete cases.
  
 

Forskningsresultater 
Projektet udfører forskning og udvikling inden for:

Analyse og design af prototyper i samarbejde med brugere og kunder i de udvalgte cases inden for pilotprojektet,

Forskningsbaseret udvikling af teknologiske komponenter og software til deling af facility management informationer

Forskningsbaseret udvikling af forretningsmodeller for serviceinnovation på tværs af SMV fællesskaber samt modeller for denne type af serviceinnovation

 

Forretningsresultater
Et vigtigt succeskriterium for projektets ikt-serviceplatform er, at teknologien understøtter øget effektivitet og kvalitet.

Øget effektivitet med sømløs teknologi
Derfor designes teknologien sådan, at den er sømløs og ikke kræver, at brugeren skifter mellem forskellige teknologier/platforme, samtidig med at der skal udvikles robust og lettilgængelig teknologi med entydig interaktion.

Systemerne skal fungere sådan, at medarbejderne ikke skal bruge unødig tid på at specificere, hvem han/hun er, hvad han/hun har af særlige præferencer, eller hvor han/hun er på det konkrete tidspunkt. I forbindelse med kommunikationsudfordringen i operationel service drejer det sig bl.a. om at overføre viden fra erfarne medarbejdere på andre lokaliteter. Til dette kan instruktions- og dokumentationsværktøjerne suppleres med mobil audio/video kommunikation, der tillader gestik, udpegning, håndtegning og fjernvisning af et problem. Prototyperne vil blive udviklet og afprøvet i fællesskab med udvalgte facility management virksomheder.

Pilotprojekter i samarbejde med SMV'er
Der vil blive gennemført 2-3 succesive case-projekter, hvor deltagende virksomheders data benyttes i testbrug eller brugslignende afprøvning. Pilotprojekterne skaber viden om, hvordan SMV'er kan komme i gang med serviceinnovation, hvilke forretningsmæssige risici og fordele, der kan være i det for dem, hvordan de skal gribe analyserne an, samt hvad deres muligheder er for at anvende mobile løsninger i deres forretningsprocesser. 

I de enkelte cases sker dette helt konkret i forhold til case-virksomhedernes kontekst, men andre virksomheder i operationel service vil få glæde af denne viden gennem besøg, seminarer, videndeling i værdikæden rundt om case-virksomhederne, rekrutteringsseminarer til pilotcases samt idégenereringsforløb og online websted med vejledninger og arbejdspapirer om arbejdet med forretningsudviklingen.

I dette projekt har Alexandra Instituttet samarbejdet med følgende virksomheder:


(MED FLERE...)

Ønsker du yderligere information kan du til enhver tid henvende dig til Camilla Kølsen.

Projektet er bl.a. finansieret af:


RTI, Resultatkontrakt sitets RTI, Resultatkontrakt

Ønsker du yderligere information om dette projekt kan du henvende dig til Camilla Kølsen.

 

Teknologi og metoder
Projektet udvikler en ikt-serviceplatform, der kan understøtte services inden for dokumentation, kommunikation og instruktion i operationel service.

Platformen opbygges i en lagdelt service-orienteret arkitektur (SOA) baseret på de gængse web-standarder. Det nyskabende er integrationen af mobile lokations-sensitive funktioner, der kan koble informationer til ting og steder.

Disse løsninger er baseret på mobilteknologi med støtte til lokationsbestemmelse ved hjælp af NFC (RFID tags) eller GPS. Der udvikles prototyper på services baseret på en annoterbar bygningsmodel-server, der kan distribuere bygningsmodeller med lag af informationer i KML-formatet til visning på Google Earth/Maps.

Disse udvekslingsformater er blevet de facto standarder og kan tilgås via fælles services på såvel almindelige computer-platforme som på mobile enheder. Platformen vil blive opbygget i en lagdelt SOA baseret på de gængse web-standarder og bygningsmodelformater som fx IFC. Det nyskabende er integrationen af lagdelte spatiale data til indendørs omgivelser.

Disse services udvikles på baggrund af Alexandras tidligere aktiviteter omkring bygningsmodeller i projektet "B-processer" og relateret til location model aktiviteterne i Galileo-projektet.

 ‭(Skjult)‬ Projekt - skjul samarbejdspartnere

 ‭(Skjult)‬ Projekt - skjul budget og finansiering

Deltagere fra Alexandra Instituttet i dette projekt:


Andy Drysdale
Andy Drysdale        Forsknings- og innovationschef
Tidligere ansat ved Alexandra Instituttet
Anne Bøgh Fangel
Anne Bøgh Fangel        Forsknings- og innovationsspecialist
M +45 22 25 53 22E anne.b.fangel@alexandra.dk
Camilla Kølsen
Camilla Kølsen        Forsknings- og innovationschef
M +45 22 17 28 40E camilla.koelsen@alexandra.dk
Claus Møller Christensen
Claus Møller Christensen        Interaktionsdesigner
M +45 51 52 49 50E claus.moller@alexandra.dk
Eva Bjerrum
Eva Bjerrum        Forsknings- og innovationschef
M +45 23 38 20 52E eva.bjerrum@alexandra.dk
Jeppe Spure Nielsen
Jeppe Spure Nielsen        Forsknings- og innovationsspecialist
M +45 20 96 61 99E jeppe.spure@alexandra.dk
John Simonsen
John Simonsen        Forsknings- og innovationsspecialist
M +45 51 24 45 70E john.simonsen@alexandra.dk
Kaj Grønbæk
Kaj Grønbæk        Forsknings- og innovationschef
M +45 21 49 56 34E kaj.gronbak@alexandra.dk
Morten Holdflod Møller
Morten Holdflod Møller        Forsknings- og innovationsspecialist
Tidligere ansat ved Alexandra Instituttet
Nicolaj Bjerregaard Christensen
Nicolaj Bjerregaard Christensen        Forsknings- og innovationsingeniør
Tidligere ansat ved Alexandra Instituttet
Peter Nielsen
Peter Nielsen        Forsknings- og innovationsspecialist
M +45 40 25 46 89E peter.nielsen@alexandra.dk
Søren Eskildsen
Søren Eskildsen        Portefølje manager, Forretningsudvikler
M +45 23 66 58 44E soren.eskildsen@alexandra.dk
Tejs Scharling
Tejs Scharling        Forsknings- og innovationsspecialist
M +45 40 22 82 12E tejs.scharling@alexandra.dk
PROJEKTBESKRIVELSE
FORSKNINGSRESULTATER
FORRETNINGSRESULTATER
SAMARBEJDSPARTNERE
BUDGET OG FINANSIERING
TEKNOLOGI OG METODER
MEDARBEJDERE
PROJECT DESCRIPTION
RESEARCH RESULTS
BUSINESS RESULTS
PROJECT PARTNERS
BUDGET AND FUNDING
TECHNOLOGY AND METHODS
PEOPLE
Relaterede projekter
Relaterede Ydelser
Forsknings- og innovationschef
KONTAKT
Forsknings- og innovationschef
 
M+45 22 17 28 40
Ecamilla.koelsen@alexandra.dk
Hopper bygningen, 3. etage lokale 338

ALEXANDRA INSTITUTTET A/S ÅBOGADE 34 8200 AARHUS N T +45 70 27 70 12 ALEXANDRA@ALEXANDRA.DK BRUG AF www.alexandra.dk