Rådgivning i brugerinddragelse i F&I-projekter
Innovationsledelse og brugerinddragelse består i rådgivning i, hvordan man indarbejder brugerne i F&I-projekter og andre innovative projekter.
Partnerskabet i F&I-projekter rådgives i ansøgningsfasen og under projektet i, hvordan brugerne kan indgå i et tættere samarbejde. Evt. varetages en del af brugerinddragelsen af Alexandra Instituttet. Værdien skabes gennem at styrke processen, resultatet og den forretningsmæssige succes af et F&I-projekt.
Det får du
Ydelsen består i en mentortilknytning til processen og evt. en større rolle i at få brugerinddragelse indarbejdet i udviklingsarbejdet ved fx at Alexandra Instituttets indsatsområde Forretningsforståelse står for selve udførelsen af den.
Der anvendes en antropologisk vinkel på brugerdrevet innovation. Resultatet er en ny forsknings- og udviklingsproces og/eller udviklingsproces for virksomheden, hvor brugerne er inddraget på en måde, der er tilbasset virksomhedens øvrige forretning og funktioner.
Sådan kommer du i gang
For at komme igang, skal du og din virksomhed overveje, hvilken brugerinddragelse og evt. hvilke metoder til brugerinddragelse I ønsker i en eller flere af de fire faser i innovationsprocessen:
Search - Select - Implement - Value Capture (jf. Joe Tidd m.fl.).
Cases
Eksempler på brugerinddragelse i udviklingsprojekter omfatter fx følgende cases fra NFBi-netværket.