Idegenereringsworkshops
Fyldestgørende visualisering af f.eks. arkitektur, industrielle prototyper eller tre-dimensionelle datasæt kan være ekstremt betydningsfuldt i tilfælde hvor der skal tages vigtige beslutninger på baggrund af visualiseringen. Men hvilken visualiseringsform er bedst? Skal den være interaktiv? Er der behov for specielle lysmodeller eller illustrative elementer, der frembyder yderligere informationer om det visualiserede?
Vi tilbyder at afholde en workshop, hvor mange forskellige visualiseringsformer kastes op i luften for efterfølgende at blive grebet af workshopdeltagerne i fællesskab. Resultat bliver en afklaring af hvilken visualiseringsform, der er bedst egnet til et givet visualiseringsproblem.
Det får du
Visualiseringsteknikker udmærker sig ved, at de nemt lader sig demonstere. Ved workshoppen viser vi frem af vores brede repertoire af visualiseringsformer samt eksemplificerer avancerede teknikker inden for fotorealistisk rendering, efterbehandling af rendererede billeder samt illustrativ/ikke-realistisk visualisering.
Alt sammen udgør grundlaget for efterfølgende idegenerering og -afklaring.
Sådan kommer du i gang
Hvis I er interesserede i at få afholdt en visualiseringsworkshop i forbindelse med et visualiseringsprojekt, så kontakt os for at høre nærmere.
Cases
Et eksempel på idegenerering inden for anvendelse af forskellige visualiseringsformer er Innogate-projektet, hvis formål det er at finde nye anvendelser af computerspilsteknologi.