Sammenkøring af databaser .
Konsulentydelser baseret på vores unikke viden og værktøjer inden for SMC 
 

Ved hjælp af en teknologi kaldet Secure Multiparty Computation (SMC) kan man sammenkøre databaser fra forskellige organisationer (private såvel som offentlige) på en måde, så ingen af organisationerne kommer til at kende indholdet af modpartens database.

Dette giver mulighed for at sammenkøre databaser, man ellers ikke måtte eller ville sammenkøre pga. de juridiske eller økonomiske konsekvenser.

Det får du
Konsulentydelser baseret på vores unikke viden og værktøjer inden for området. Vi kan tilbyde at hjælpe med sammenkøring af specifikke databaser, eller hjælpe med at designe og implementere et generelt system til sikker sammenkøring af data.

Sådan kommer du i gang
Kontakt Janus Dam Nielsen for nærmere information eller specielle ønsker. 

Cases
Teknikken kan bruges i mange situationer. Fx mellem to virksomheder, der gerne vil udnytte produktet af fælles viden uden at kompromittere deres individuelle data.

Teknikken kan også tænkes brugt af forskere eller offentlige institutioner, som vil sammenkøre forskellige registre, der ikke må sammenkøres, fordi dette ville afsløre mere information, end man er interesseret i, og derfor er en krænkelse af privatlivets fred. 

Er man fx interesseret i, om der er en sammenhæng mellem kræft og det at bo i nærheden af en højspændingsledning, så ville man formentlig ikke være interesseret i at afsløre alle danskeres navn og diagnose til de relevante forskere.
   

 
 
 
Sammenkøring af databaser
DET FÅR DU
SÅDAN KOMMER DU I GANG
CASES
Sammenkøring af databaser
THIS WHAT YOU GET
HOW TO GET STARTED
CASES

 ‭(Skjult)‬ Ydelse - skjul Cases

 ‭(Skjult)‬ Ydelse - skjul Det får du

 ‭(Skjult)‬ Ydelse - skjul Sådan kommer du i gang

Relaterede Ydelser
Relaterede projekter
Janus Dam Nielsen
KONTAKT
Forsknings- og innovationsspecialist
 
M+45 40 83 09 10
Ejanus.nielsen@alexandra.dk
Hopper bygningen, 2. etage lokale 232

ALEXANDRA INSTITUTTET A/S ÅBOGADE 34 8200 AARHUS N T +45 70 27 70 12 ALEXANDRA@ALEXANDRA.DK BRUG AF www.alexandra.dk