Alexandra Instituttet A/S // Om os // Medarbejdere

Medarbejdere

Vore faglige kompetencer

Innovativ produkt- eller forretningsudvikling kræver kompetencer fra et bredt spektrum af fagligheder. Vi har kompetencer inden for metodevalg, innovation, design, interaktion, teknologivalg, hardware og programmering - så vi har de specialister, der skal til for at skabe innovation baseret på it-forskning.

Alexandre Alapetite
Senior Cyber-Physical Specialist
+45 61 69 52 47
Njalsgade 76, 3. sal, 2300 København S
1. etage lokale 5B04
Trainee
Åbogade 34, 8200 Aarhus N
Hopper bygningen, 2. etage lokale 219
Deputy Director, Professor
Head of Data Science and Engineering Lab
Direktionen
+45 41 15 12 48
Njalsgade 76, 3. sal, 2300 København S
Profilbillede af Anne Bøgh Fangel
Principal Organisation Analyst
+45 22 25 53 22
Åbogade 34, 8200 Aarhus N
Hopper bygningen, 3. etage lokale 332
Profilbillede af Asger Nyman Christiansen
Senior Visual Computing Engineer
+45 40 49 02 81
Njalsgade 76, 3. sal, 2300 København S
Profilbillede af Bente Larsen
Senior Communications Editor
Kommunikation og Sekretariat
+45 30 59 52 40
Åbogade 34, 8200 Aarhus N
Nygaard bygningen, 3. etage lokale 370B
Profilbillede af Berit Skjernaa
Senior Security and Privacy Specialist, PhD
+45 26 58 53 73
Åbogade 34, 8200 Aarhus N
Nygaard bygningen, 3. etage lokale 375
Software Specialist
+45 61 33 37 89
Njalsgade 76, 3. sal, 2300 København S
Trainee
Åbogade 34, 8200 Aarhus N
Hopper bygningen, 3. etage lokale 322
Profilbillede af Brian Bunch Christensen
Senior Computer Graphics Engineer
+45 23 64 17 75
Åbogade 34, 8200 Aarhus N
Nygaard bygningen, 3. etage lokale 305
Profilbillede af Cédric Giffart
Senior Software Engineer
Intern it
+45 27 63 89 98
Åbogade 34, 8200 Aarhus N
Hopper bygningen, 3. etage lokale 322
Profilbillede af Daniel Andersen
Senior Mobile Systems Architect
+45 61 67 32 62
Åbogade 34, 8200 Aarhus N
Hopper bygningen, 1. etage lokale 134
Studentermedhjælper
+45 93 50 89 17
Åbogade 34, 8200 Aarhus N
Hopper bygningen, 3. etage
Profilbillede af Eva Bjerum
Distinguished Organisation Analyst, New Ways of Working
+45 23 38 20 52
Åbogade 34, 8200 Aarhus N
Hopper bygningen, 3. etage lokale 332
COO Dansk Center for Anvendt Kunstig Intelligens
+45 24 82 90 60
Njalsgade 76, 3. sal, 2300 København S
Accountant
Regnskab
+45 40 83 19 37
Åbogade 34, 8200 Aarhus N
Nygaard bygningen, 3. etage lokale 383
Principal Mobile Systems Architect, PhD
+45 40 19 45 38
Åbogade 34, 8200 Aarhus N
Hopper bygningen, 1. etage lokale 133
Profilbillede af Frederik Tollund Juutilainen
Software Developer
+45 20 77 63 49
Njalsgade 76, 3. sal, 2300 København S
Profilbillede af Gert Læssøe Mikkelsen
Head of Security Lab, PhD
+45 24 26 99 11
Åbogade 34, 8200 Aarhus N
Nygaard bygningen, 3. etage lokale 380
Profilbillede af Gunnar Kramp
Senior Concept Developer
+45 23 66 97 29
Åbogade 34, 8200 Aarhus N
Hopper bygningen, 3. etage lokale 338
Senior Business Developer
+45 20 20 40 31
Åbogade 34, 8200 Aarhus N
Hopper bygningen, 3. etage lokale 335
Profilbillede af Hans Hansen
Student Worker
Intern it
+45 93 50 86 02
Njalsgade 76, 3. sal, 2300 København S
Profilbillede af Helena Marie Meyer
Senior Software Engineer
+45 26 14 02 33
Åbogade 34, 8200 Aarhus N
Hopper bygningen, 3. etage lokale 326
Profilbillede af Henrik Pedersen
Team Leader
+45 22 59 77 38
Åbogade 34, 8200 Aarhus N
Nygaard bygningen, 3. etage lokale 305
Profilbillede af Ida Landt Ipsen
Communications Specialist
Kommunikation og Sekretariat
+45 93 50 86 84
Njalsgade 76, 3. sal, 2300 København S
Profilbillede af Inge Haunstrup
Head of Finance
Regnskab
+45 41 43 35 37
Åbogade 34, 8200 Aarhus N
Nygaard bygningen, 3. etage lokale 384
Profilbillede af Jacob Andersen
Senior Software/ICT Engineer
+45 61 70 43 05
Åbogade 34, 8200 Aarhus N
Hopper bygningen, 3. etage lokale 326
Profilbillede af Jakob Fredslund
Senior Solutions Architect, PhD
+45 28 93 91 28
Åbogade 34, 8200 Aarhus N
Hopper bygningen, 1. etage lokale 132
Profilbillede af Jakob Langdal Jensen
Principal Cloud Architect
+45 23 38 24 81
Åbogade 34, 8200 Aarhus N
Hopper bygningen, 1. etage lokale 131
Profilbillede af Jan Neerbek
Senior IT Solutions Architect
+45 61 78 42 92
Åbogade 34, 8200 Aarhus N
Hopper bygningen, 3. etage lokale 322
Profilbillede af Jon Wenzel Kragstrup
Chief Financial Officer
Direktionen
+45 41 74 17 39
Åbogade 34, 8200 Aarhus N
Hopper bygningen, 2. etage lokale 226
Senior Security Architect, PhD
+45 51 72 89 30
Åbogade 34, 8200 Aarhus N
Nygaard bygningen, 3. etage lokale 375
CuraPlan Instructor
+45 28 12 57 77
Åbogade 34, 8200 Aarhus N
Hopper bygningen, 2. etage lokale 228
Profilbillede af Kaj Grønbæk
Head of Interactive Spaces Lab, Professor, PhD
+45 21 49 56 34
Åbogade 34, 8200 Aarhus N
Hopper bygningen, 1. etage lokale 124
Senior User Experience Specialist, PhD
+45 51 88 30 99
Åbogade 34, 8200 Aarhus N
Hopper bygningen, 1. etage lokale 134
Profilbillede af Karsten Noe
Principal Visual Computing Specialist
+45 40 24 80 03
Åbogade 34, 8200 Aarhus N
Nygaard bygningen, 3. etage lokale 305
Profilbillede af Kaspar Nielsen
Principal Software Architect
+45 61 79 05 81
Åbogade 34, 8200 Aarhus N
Hopper bygningen, 1. etage lokale 134
Profilbillede af Kasper Noer Andersen
Assistant Organisation Analyst
+45 26 83 80 44
Åbogade 34, 8200 Aarhus N
Hopper bygningen, 3. etage lokale 332
Profilbillede af Kasper Lyneborg Damgård
Cryptography Engineer
+45 30 55 33 86
Åbogade 34, 8200 Aarhus N
Nygaard bygningen, 3. etage lokale 378
Assistant Anthropologist, CuraPlan Instructor
+45 26 21 15 12
Åbogade 34, 8200 Aarhus N
Hopper bygningen, 2. etage lokale 228
Profilbillede af Kasper Nørlund
Senior Designer
+45 26 84 73 12
Njalsgade 76, 3. sal, 2300 København S
Studentermedhjælper
+45 93 50 89 18
Åbogade 34, 8200 Aarhus N
Hopper bygningen, 3. etage
Profilbillede af Katrine Hommelhoff Jensen
Senior Computer Vision and Graphics Specialist
+45 26 28 27 98
Njalsgade 76, 3. sal, 2300 København S
Team Leader
+45 29 63 11 08
Njalsgade 76, 3. sal, 2300 København S
Profilbillede af Kirsten Preem
Project Controller
Regnskab
+ 45 21 49 91 08
Åbogade 34, 8200 Aarhus N
Nygaard bygningen, 3. etage lokale 382
Profilbillede af Lasse Malm Lidegaard
Machine Learning Specialist
+45 31 16 59 43
Åbogade 34, 8200 Aarhus N
Hopper bygningen, 3. etage lokale 324
Profilbillede af Lasse Vestergaard
Specialist Smart Urban Designer
+45 22 41 02 92
Åbogade 34, 8200 Aarhus N
Hopper bygningen, 3. etage lokale 337
Profilbillede af Laura Møller
Senior Innovation Network Manager
+45 93 50 88 04
Åbogade 34, 8200 Aarhus N
Hopper bygningen, 3. etage lokale 332
Profilbillede af Laura Lynggaard Nielsen
Specialist Anthropologist
+45 40 17 65 53
Åbogade 34, 8200 Aarhus N
Hopper bygningen, 3. etage lokale 332
Profilbillede af Lea Schick
Research & Innovation Specialist
+45 27 26 54 79
Njalsgade 76, 3. sal, 2300 København S
Lee Lassen
Senior Computer Vision and Graphics Specialist
+45 42 50 05 24
Njalsgade 76, 3. sal, 2300 København S
1. etage
Profilbillede af Lene Mortensen
Senior Communications Editor
Kommunikation og Sekretariat
+45 23 72 10 46
Åbogade 34, 8200 Aarhus N
Nygaard bygningen, 3. etage lokale 305
Profilbillede af Lisa Wells
Senior Team Leader
+45 24 63 11 31
Åbogade 34, 8200 Aarhus N
Hopper bygningen, 3. etage lokale 319
Profilbillede af Liselott Stenfeldt
Team Leader Interactive Spaces CPH - Architect MAA
+45 61 70 95 06
Njalsgade 76, 3. sal, 2300 København S
Profilbillede af Mads Schaarup Andersen
Senior IT Consultant, PhD
+45 93 50 84 40
Åbogade 34, 8200 Aarhus N
Nygaard bygningen, 3. etage lokale 375
Profilbillede af Mads Thoudahl
Machine Learning Specialist
+45 93 50 88 22
Njalsgade 76, 3. sal, 2300 København S
Profilbillede af Magnus Koch
Computer Graphics Engineer
+45 31 35 06 25
Njalsgade 76, 3. sal, 2300 København S
Trainee
Åbogade 34, 8200 Aarhus N
Hopper bygningen, 2. etage lokale 219
Assistant Anthropologist, CuraPlan Instructor
+45 21 97 44 77
Åbogade 34, 8200 Aarhus N
Hopper bygningen, 2. etage lokale 228
Profilbillede af Marie Rørdam Fenger
Digital Innovation Specialist
+45 30 76 07 22
Åbogade 34, 8200 Aarhus N
Hopper bygningen, 3. etage lokale 337
Profilbillede af Marlene Thomsen
Marketing and Communications Manager
Kommunikation og Sekretariat
+45 27 28 48 01
Åbogade 34, 8200 Aarhus N
Nygaard bygningen, 3. etage lokale 305
Profilbillede af Martin Møller
Deputy Director
Direktionen
+45 22 15 77 99
Åbogade 34, 8200 Aarhus N
Hopper bygningen, 2. etage lokale 224
Trainee
Åbogade 34, 8200 Aarhus N
Hopper bygningen, 1. etage
Profilbillede af Matthias Nielsen
Software Developer and Visual Analytics Specialist
+45 20 65 13 16
Åbogade 34, 8200 Aarhus N
Hopper bygningen, 1. etage lokale 135
Senior Research & Innovation Specialist
+45 20 75 71 45
Njalsgade 76, 3. sal, 2300 København S
Profilbillede af Mette Breth Bakmand
Digital Designer
Kommunikation og Sekretariat
+45 26 25 81 04
Åbogade 34, 8200 Aarhus N
Nygaard bygningen, 3. etage lokale 305
Profilbillede af Mia Kruse Rasmussen
Senior Anthropologist
+45 24 66 47 98
Åbogade 34, 8200 Aarhus N
Hopper bygningen, 3. etage lokale 321
Profilbillede af Michael Christensen
Principal Software Architect
+45 23 38 21 84
Åbogade 34, 8200 Aarhus N
Hopper bygningen, 3. etage lokale 331
Profilbillede af Michael Bladt Stausholm
Senior Security Architect
+45 20 29 63 22
Åbogade 34, 8200 Aarhus N
Nygaard bygningen, 3. etage lokale 375
Profilbillede af Morten Henriksen Birk
Software Developer
+45 30 11 23 28
Åbogade 34, 8200 Aarhus N
Hopper bygningen, 1. etage lokale 128
Profilbillede af Morten Skov Jørgensen
Senior Cyber-Physical Specialist
+45 21 13 57 07
Njalsgade 76, 3. sal, 2300 København S
Profilbillede af Morten Kyng
Head of Health IT Lab
Professor, Dr.scient.
+45 20 26 99 11
Åbogade 34, 8200 Aarhus N
Hopper bygningen, 3. etage lokale 320
Morten Pol Engell-Nørregård
Computer Graphics Engineer
+45 93 50 85 64
Njalsgade 76, 3. sal, 2300 København S
Profilbillede af Niels Liljedahl Christensen
Machine Learning Specialist
+45 61 71 45 77
Njalsgade 76, 3. sal, 2300 København S
Machine Learning Specialist
+45 93 50 85 40
Njalsgade 76, 3. sal, 2300 København S
Profilbillede af Nikolaj Volgushev
Cryptography Engineer
+45 93 50 87 41
Åbogade 34, 8200 Aarhus N
Hopper bygningen, 3. etage lokale 375
Profilbillede af Ole Lehrmann Madsen
CEO
Direktionen
+45 20 15 44 51
Åbogade 34, 8200 Aarhus N
Hopper bygningen, 2. etage lokale 222
Profilbillede af Per Sondrup
Chief Commercial Officer
Salg
+45 25 14 63 81
Åbogade 34, 8200 Aarhus N
Hopper bygningen, 2. etage lokale 220
Profilbillede af Peter Andersen
Senior Software Innovation Specialist
Head of IT
Intern it
+45 23 38 24 79
Åbogade 34, 8200 Aarhus N
Hopper bygningen, 3. etage lokale 325
Profilbillede af Peter Sebastian Nordholt
Cryptography Engineer, PhD
+45 61 68 44 67
Njalsgade 76, 3. sal, 2300 København S
Profilbillede af Preben holst mogensen
Distinguished Participatory Designer
+45 23 38 21 88
Åbogade 34, 8200 Aarhus N
Hopper bygningen, 3. etage lokale 317
Profilbillede af Rasmus Bækby
Senior Digital Business Strategist
+ 45 40 35 40 66
Åbogade 34, 8200 Aarhus N
Hopper bygningen, 3. etage lokale 335
Profilbillede af Rikke Lillelund Wetterstrøm
Senior Innovation Network Manager
+45 51 18 11 82
Åbogade 34, 8200 Aarhus N
Hopper bygningen, 3. etage lokale 338
Light and Sound Designer, Architect, MAA
+45 26 25 13 35
Åbogade 34, 8200 Aarhus N
Hopper bygningen, 1. etage lokale 135
Profilbillede af Sarah McGillion
Machine Learning Specialist
+45 93 50 89 33
Njalsgade 76, 3. sal, 2300 København S
Profilbillede af Sarah Maria Rasch
Senior Anthropologist
+45 29 17 93 02
Åbogade 34, 8200 Aarhus N
Hopper bygningen, 3. etage lokale 321
Profilbillede af Sarah Maria Niebe Abel
Visual Computing Engineer
+45 93 50 87 61
Njalsgade 76, 3. sal, 2300 København S
Profilbillede af Sebastian Cappelen
Communications Specialist
Kommunikation og Sekretariat
+45 26 82 26 83
Åbogade 34, 8200 Aarhus N
Nygaard bygningen, 3. etage lokale 305
Communications Trainee
Kommunikation og Sekretariat
Njalsgade 76, 3. sal, 2300 København S
Machine Learning Specialist
Njalsgade 76, 3. sal, 2300 København S
Profilbillede af Silje Marie Meltvedt
Assistant Anthropologist
+45 61 68 23 60
Åbogade 34, 8200 Aarhus N
Hopper bygningen, 3. etage lokale 321
Profilbillede af Simon Hammerholt Madsen
Specialist Software Engineer
+45 60 13 85 20
Åbogade 34, 8200 Aarhus N
Hopper bygningen, 3. etage lokale 318
Junior UX designer
Njalsgade 76, 3. sal, 2300 København S
Senior Communications Editor
Kommunikation og Sekretariat
+45 23 38 23 58
Åbogade 34, 8200 Aarhus N
Nygaard bygningen, 3. etage lokale 305
Profilbillede af Susanne Bjerre Johannesen
Accountant
Regnskab
+45 60 68 20 68
Åbogade 34, 8200 Aarhus N
Nygaard bygningen, 3. etage lokale 383
Profilbillede af Suzan Tugcu
Anthropologist
+45 24 82 02 15
Åbogade 34, 8200 Aarhus N
Hopper bygningen, 3. etage lokale 332
Trainee
Åbogade 34, 8200 Aarhus N
Hopper bygningen, 2. etage lokale 219
Profilbillede af Søren B. Pedersen
IT Developer and Supporter
Intern it
+45 93 50 86 01
Åbogade 34, 8200 Aarhus N
Hopper bygningen, 1. etage lokale 128
Visual Computing Engineer
+45 21 80 51 40
Åbogade 34, 8200 Aarhus N
Nygaard bygningen, 3. etage lokale 305
Profilbillede af Søren Krogh Sørensen
Software Developer
+45 27 24 20 90
Åbogade 34, 8200 Aarhus N
Hopper bygningen, 1. etage
Profilbillede af Tejs Scharling
Principal Solution Architect
+45 40 22 82 12
Åbogade 34, 8200 Aarhus N
Hopper bygningen, 1. etage lokale 132
Senior Cyber-Physical Specialist
+45 31 16 67 66
Åbogade 34, 8200 Aarhus N
Hopper bygningen, 3. etage lokale 326
Profilbillede af Thomas Holst
Specialist Software Engineer
+45 25 75 99 75
Åbogade 34, 8200 Aarhus N
Hopper bygningen, 3. etage lokale 318
Profilbillede af Thomas Kiil Jensen
Business Development Manager
Salg
+45 22 53 16 59
Åbogade 34, 8200 Aarhus N
Hopper bygningen, 2. etage lokale 218
Profilbillede af Thomas Spanggaard
Project Controller
Regnskab
+45 51 30 59 73
Åbogade 34, 8200 Aarhus N
Nygaard bygningen, 3. etage lokale 381
Senior Computer Graphics Engineer
+45 51 44 65 87
Åbogade 34, 8200 Aarhus N
Nygaard bygningen, 3. etage lokale 305
Profilbillede af Tine Kaag Raun
Senior Graphic Designer
Kommunikation og Sekretariat
+45 29 13 11 94
Åbogade 34, 8200 Aarhus N
Nygaard bygningen, 3. etage lokale 305
Profilbillede af Tore Kasper Frederiksen
Cryptography Engineer, PhD
+45 23 27 77 62
Åbogade 34, 8200 Aarhus N
Nygaard bygningen, 3. etage lokale 375
Profilbillede af Trine Plambech
Principal Green Urban Designer & Team Leader
+45 30 23 66 22
Njalsgade 76, 3. sal, 2300 København S
Profilbillede af Trine Ulla Abildgård Winther
Piccoline
Kommunikation og Sekretariat
+45 60 61 82 01
Njalsgade 76, 3. sal, 2300 København S
Profilbillede af Zaruhi Aslanyan
Security Architect, PhD
+45 93 50 87 40
Njalsgade 76, 3. sal, 2300 København S
Kontakt
Marketing and Communications Manager
Kommunikation og Sekretariat
+45 27 28 48 01
Profilbillede af Marlene Thomsen Se profil
.